Google Atatürk İle İlgili Yanlışını Düzeltti

Google’a “Mustafa Kemal Atatürk” diye yazıp arattığınızda Atatürk’ün fotoğrafı ve “Eski Türkiye Cumhurbaşkanı” ibaresi geliyordu. Aynı şekilde George Washington yazınca “ABD’nin kurucusu” ifadesi yer alıyordu. Binlerce Türk vatandaşı bu yanlışın düzeltilmesi için sosyal medyada kampanya başlatıp Google’a “Ayıbı düzelt” başvurusu yaptı.

ABD’nin ilk başkanı George Washington için “ABD’nin kurucusu” diyen Google’un Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk için “Eski Türkiye Cumhurbaşkanı” ifadesini kullanması vatandaşları isyan ettirdi.

Binlerce kişi Google’a bu hatanın “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu” ifadesi ile düzeltilmesi için başvuruda bulundu.

“ATATÜRK ESKİMEZ, YALNIZCA BİR CUMHURBAŞKANI DEĞİL”

Vatandaşlar “Mustafa Kemal Atatürk eskimez ve sadece bir Cumhurbaşkanı değildir. Samsun’a çıkarak, kurtuluşu başatmış Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideridir” diyerek Google’a “Yanlış içerik. Geri bildirim” butonu ile itirazlarını ilettiler ve Atatürk için “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu” ifadesinin kullanılmasını istediler.

Google Atatürk için “Eski Cumhurbaşkanı” derken ABD’nin ilk Başkanı George Washington hakkında ise “Subay, devlet adamı, Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nda Kıta Ordusu’nun başkomutanı ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk başkanıdır. ABD’nin bağımsızlık savaşında önemli rol oynadığı için, ülkesinde tarihinin en önemli şahıslarından biri olarak sayılır” ifadelerine yer verdi.

SOSYAL MEDYADA YAPILAN KAMPANYA KARŞILIK BULDU

Yapılan eylem ve kampanyalar karşılık buldu ve Google yaptığı büyük yanlışı düzeltti.

Google, Mustafa Kemal Atatürk biyografisini “Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu” olarak güncelledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir