Rusya’da İHA fabrikasına kamikaze saldırı

24 Şubat 2022’de patlak veren veren Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden hemen önce Kiev yönetimi batılı ülkelerden sayısız silah desteği aldı ancak savaşın kaderini değiştiren teknoloji İHA ve SİHA’lar oldu. Ukrayna kanadı Rusların tank konvoylarını savaştan önce Türkiye’den satın aldıkları Bayraktar TB2 ile yok ederken Rusya’da taktik değişikliğine gitmek zorunda kaldı.

Karşı taarruzda yaşanan bozguna Vladimir Putin’in yanıtı Ukrayna’nın kritik altyapı tesislerine füze yağdırmak oldu. İran üretimi Şahid-136 kamikaze silahlı insansız hava araçlarının da ilk kez Kiev semalarında göründüğü saldırı dalgası, aynı yılın kış mevsimine girilirken Ukrayna’ya Patriot ve diğer Batılı hava savunma sistemlerinin verilmesinin önünü açtı.

CEPHEYE 150 BİN EK ASKER

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bahar döneminde 150 bin vatandaşı zorunlu askerlik hizmetine çağıran bir kararname imzaladı. Putin’in kararnamesi, Kremlin’in resmi internet sitesinde kamuoyuna duyuruldu.

Rusya’da sağlığı yerinde bütün erkeklerin, 18 yaşından itibaren bir yıl boyunca askerlik hizmeti veya yüksek öğrenim sırasında buna eşdeğer bir eğitim alması yasal zorunluluk. Putin’in kararnamesi, Kremlin’in resmi internet sitesinde kamuoyuna duyuruldu.

Rusya’da sağlığı yerinde bütün erkeklerin, 18 yaşından itibaren bir yıl boyunca askerlik hizmeti veya yüksek öğrenim sırasında buna eşdeğer bir eğitim alması yasal zorunluluk.

KAMİKAZE UÇAK DRONE FABRİKASINI VURDU

Rusya’nın resmi haber ajansı TASS’ın bildirdiğine göre Rusya’ya bağlı Tataristan’da bir uçak insansız hava aracı üretilen fabrikaya kamikaze saldırıda bulundu. Fabrikada Shaded-136’lerin üretildiği belirtiliyor. Çok sayıda kişinin yaralandığı saldırıda şans eseri hayatını kaybeden olmadı ve üretim hattı da zarar almadı.

Telegram kanallarının yayınladığı videolarda, uçak tipi bir drone’un endüstriyel bir binaya daldığı ve ardından güçlü bir patlama yaşandığı görüldü.

KAYNAK: MİLLİYET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir